Realizujeme projekt CENTRAL MOUNTAINS
Od dubna 2023 je Asociace regionálních značek jedním z 11 partnerů tříletého mezinárodního projektu, jehož cílem je zlepšení spolupráce mezi horskými regiony v Evropě.
Projekt byl podpořen ve 2. výzvě programu INTERREG CENTRAL EUROPE a jeho celkový rozpočet dosahuje 2,33 milionu eur.
Alpy a Karpaty i Sudety představují významné přírodními celky, které spojují mnoho středoevropských zemí. Současná přeshraniční spolupráce bohužel v horských oblastech často postrádá společnou vizi. Aby se to změnilo, projekt Central Mountains chce připravit společnou strategii a regionální akční plány, které přispějí k vytvoření přeshraničních funkčních oblastí.
Zatímco v Alpách již spolupráce funguje desítky let a v Karpatech je připraven systém přeshraničních organizací - euroregion Karpaty, Karpatské nadace, Karpatská úmluva - sudetské hory (v geomorfologickém smyslu, tj. na česko-polské hranici) na společný přístup teprve čekají.
-
Region
ARZ
-
Region
ARZ
Tříletý projekt, který se realizuje od dubna 2023 do března 2026, je rozdělen do tří hlavních fází: první (analytická) se zabývala vytvořením společné perspektivy pro lepší řízení spolupráce v horských oblastech Evropy, druhá (implementační) se soustřeďuje na různé aktivity v oblastech pokrytých projektem, které mají posílit spolupráci a otestovat řídicí struktury a procesy, a konečně třetí (aplikační) by měla vyústit ve společná řešení přinášející pozitivní změnu. Ta by měla být trvalá a udržitelná i bez dalších dotačních financí.
Aktivity v implementační fázi se dělí do dvou skupin. V první se testují obnovené přeshraniční řídicí struktury v Karpatech a Alpách, konkrétně:
- Karpatská platforma udržitelného turismu, jejíž myšlenka je obsažena v Karpatské úmluvě a nyní se ji snaží realizovat rumunský okres Brašov,
- ESÚS Alpine Pearls, který reformuje svou strukturu, a
- Karpatská platforma občanské společnosti, založená díky mezinárodnímu projektu v roce 2018, která díky projektu tvoří hub neziskových organizací.
Ve druhé skupině se realizují čtyři samostatné, ale navzájem komplementární akční plány:
- Akční plán pro rozvoj udržitelného turismu v Karpatech (plán realizuje Euroregion Karpaty ve spolupráci s Karpatskou nadací, ZMOS a okresem Brašov)
- Akční plán pro rozvoj ESÚS Alpine Pearls (plán realizuje sdružení Alpine Pearls)
- Akční plán pro zapojení občanů do rozhodovacích procesů v Karpatech (plán realizuje Karpatská nadace ve spolupráci s Euroregionem Karpaty, ZMOS a okresem Brašov) a
- Akční plán pro spolupráci veřejného a soukromého sektoru v Sudetech pro regionální produkty a turistické služby (plán realizuje ARZ a FOK)
Současně se očekává, že aktivity projektu pomohou posílit existující a vytvořit nové přeshraniční funkční oblasti:
- Pro tři existující funkční oblasti – Kremenaros, Beskid Niski a Brama Przemyska vzniká strategie a operační model.
- ZMOS realizuje vývoj mobilní aplikace pro komunikační platformu pro vzájemné informování poskytovatelů služeb v cestovním ruchu.
- ARZ a FOK budují Dům regionálních značek na česko-polském pomezí – virtuální platformu spolupráce pro využívání potenciálu regionálního značení pro rozvoj regionů zejména v sudetském pohraničí.
Studijní cesta do Krkonoš
Úvodní setkání projektových partnerů
Ve dnech 23. a 24. 5. 2023 proběhlo v polském Řešově a přilehlé části Karpat (Bieščady) úvodní setkání všech projektových partnerů. Za Asociaci regionálních značek se účastnila Kateřina Čadilová a Leszek Richter.
Při setkání byla nastavena spolupráce mezi partnery a vysvětleny monitorovací a kontrolní mechanismy. Součástí setkání byla i návštěva turistické oblasti kolem Solinského přehradního jezera v pohoří Bieščady, a revitalizovaného bývalého kláštera v Zagoři.
Další projektové aktivity:
- Studijní cesta projektových partnerů do Krkonoš
- Setkání zapojených subjektů projektu v české části Sudet
Web projektu: