Z Churáňova přes Zhůří na Horskou Kvildu a zpět
Churáňov je malé, ale pěkné horské středisko na okraji centrální Šumavy nedaleko Stach. Zalyžují si zde i milovníci sjezdovek, my však oceníme, že zde začíná široká síť běžeckých stop. Z nich vám doporučím jednu, která vede na Zhůří, místo s jedním z nejkrásnějších výhledů a do známé osady Horská Kvilda.
Autem či autobusem se dá vyjet až na horní parkoviště u churáňovského stadiónu. Na tomto stadionu se můžete rozcvičit a hurá do stopy.
Mimochodem víte, že na tomto stadionu se v roce 1983 jel 1. světový pohár v běhu na lyžích? A na nedalekém Churáňovském vrchu je ve výšce 1 122 m n. m. umístěna známá hydrometeorologická stanice, ze které je každodenně do médií rozesílán aktuální stav sněhu?
Trasa: 20 km / náročnost střední / běžecké lyžování
Začátek: Churáňov, parkoviště u stadionu (49.0695364N, 13.6191350E)
-
Region
Šumava
-
Region
Šumava
Vyrážíme stopou směrem na Zlatou studnu a objíždíme přírodní památku Malý Polec, která je typickou ukázkou vrchovištního rašeliniště s porosty kleče. Zde je trasa úzká, přejíždíme muldy a je třeba dbát zvýšené opatrnosti. Po pravé straně míjíme závodní lyžařské okruhy a už pomalu sjíždíme na Zlatou studnu. Kdysi zde stávala sklárna, která byla funkční (jako jedna z posledních v okolí) až do roku 1880. Dnes už ale na místě sklářských hutí najdeme jen horskou louku, chráněnou ze všech stran vzrostlým smrkovým lesem. O tom všem se dočteme na informačních tabulích u turistického přístřešku po překonání údolí říčky Losenice. Pokračujeme táhlým stoupáním až k cestě zvané Danielka (Danielova cesta), která nás provede okolo rozsáhlých Horskokvildských a Zhůřských slatí až na samotné Zhůří. Na rozcestí U tří jedlí si vzpomeňte na dobráckého obra Rankla Seppa z románů Karla Klostermanna, který se na nedaleké, dnes již neexistující samotě Ranklov narodil a žil. Po zhruba 7 kilometrech vyjíždíme na louky na Zhůří, na okraji lesa můžeme zahlédnout tzv. důstojnické domky, pozůstatek po existenci vojenské roty z 50. let minulého století. Jinak byl celý areál roty po vyhlášení národního parku zbourán a rekultivován.
Až do odsunu německých obyvatel a zřízení vojenské základny zde byly po loukách rozházené chalupy osady Zhůří (Haidl). Život v nadmořské výšce více jak 1100 m musel být krušný a nic na tom neměnil ani nádherný výhled na Roklan či Poledník, kterýsi za pěkného počasí jistě užijete také. Zde křižujeme historickou trasu kupecké Zlaté stezky směřující do Kašperských Hor. Překonáme silnici a po zhůřských pláních přejedeme do lesa, kterým sklesáme pomalu k Horské Kvildě. Horská Kvilda (Innergefield) je typická roztroušenou zástavbou podél komunikace a rozsáhlou luční enklávou okolo. Na Horské Kvildě se můžeme občerstvit v několika hospodách, před hotelem Rankl můžete vidět sochu již zmiňovaného obra Rankla Seppa, který v původním Pollaufově hostinci rád sedával. Tedy alespoň v Klostermannově románu „V ráji šumavském“. Bílou stopou lehce objíždíme centrum obce a přes Hamerský potok míříme k nám již známé cestě Danielce, která nás táhlým stoupáním lesem zavede po patnácti kilometrech zpět na Zlatou studnu. Přes louku sjedeme do údolí Losenice a ti, kteří toho nemají dost, si mohou vyběhnout do protikopce na rozcestí Na hřebenovce a pak prudkým klesáním sjet k poleckému rašeliništi a nazpátek na churáňovský stadión. Ostatní se mohou vrátit stejnou trasou, okolo závodních tratí, jakou výlet začínali.
Samozřejmě se dá celý zhruba 20 kilometrový výlet značně prodloužit dle schopnosti a sil. Na Horské Kvildě lze od hotelu Rankl sjet k Hamerskému potoku a pod majestátným vrcholem Antýglu projet táhlým dlouhým stoupáním zakončeným sjezdem až na Filipovu Huť. Z ní se lze přes Březovou horu stočit na Kvildu a okolo Jezerní slati se napojit na Danielku a zpět na Churáňov. Tím si výlet prodloužíme o dobrých 14 kilometrů a parádní výhledy na Filipově Huti.