K poutnímu místu Marie Rast přes vodopády sv. Wolfganga
Tento výlet nás zavede na úchvatná místa v Přírodním parku Vyšebrodsko, založeném v roce 1995, jehož rozloha je 84,1 km2. Projdeme si Opatskou stezku I, pokocháme se divokou přírodou u vodopádů svatého Wolfganga, vystoupáme na tajemné poutní místo Maria Rast Stern, a my zdatnější si cestu ještě trošku prodloužíme až k obelisku F. Nitsche, na místo krásného výhledu do kraje.
Trasa: 8 km, okružní, časová náročnost výletu 3 hodiny, fyzická náročnost střední, vhodné pouze pro pěší, pro rodiny s dětmi, nevhodné pro kočárky.
Začátek: Vyšší Brod,
Občerstvení na trase není.
-
Region
Šumava
-
Region
Šumava
Doporučujeme auto zaparkovat na jednom z parkovišť přímo pod Cisterciáckým klášterem ve Vyšším Brodě, v sezoně jsou placená. Odtud se přesuneme po cestě okolo zdi kláštera k Rožmberské bráně, kde začíná NS Opatská stezka I., má 7 informačních tabulí, které se věnují místní historii a přírodě. Vydáme se po asfaltové cestě do kopce po žluté TZ, klášter máme po levé ruce, po 250 m mineme odbočku vlevo na Opatskou stezku I, my ji půjdeme v protisměru, a proto pokračujeme dále ještě 150 m. Zde odbočíme vlevo na lesní pěšinu, po níž půjdeme cca 700 m, dokud se nenapojíme na žlutou TZ. Tady můžeme odbočit vlevo po žluté TZ a po cca 50 m dojdeme k místu, kde je z prudkého svahu zajímavý výhled na říčku Menší Vltavici. Poté se vrátíme zpět na žlutou TZ a po asi 80 m nás ukazatel navede na pěšinu vpravo k Opatské studánce, na níž je vytesán zřejmě letopočet, který se nám nepodařilo rozluštit a nápis "Když znaven jsi a uběhaný a do srdce ti padl stín, nabírej mne do svých dlaní. Tělo i duši pohladím". Můžeme si odpočinout na lavičce a posvačit.
Opět se vrátíme na žlutou TZ a budeme pokračovat po této nenáročné cestě ještě skoro 600 m až k vodopádům sv. Wolfganga. Jsou pojmenovány po biskupovi, který žil v Regensburgu v 10. století, byl moudrý, žil ctnostným životem, velmi mu záleželo na zajišťování potřeb chudých. Zasadil se o zřízení pražského biskupství roku 973. V roce 1052 byl prohlášen za svatého. Je patronem pastýřů, sochařů, dřevorubců, lodníků, tesařů a nevinně zajatých a vězněných. Chvilku se zastavíme a zklidníme, snad se nám podaří zahlédnout ledňáčka, který se u vodopádů občas objeví. Další informace o tomto místě a vodopádech se dočteme na informační tabuli. Po mostě přejdeme přes říčku Menší Vltavici a dáme se vpravo (po žluté TZ). Tím opustíme Opatskou stezku I., která odbočuje doleva, komu stačí pouze malý, velmi nenáročný výlet, může se vrátit 1,8 km zpět ke klášteru ve Vyšším Brodě.
Nás čeká nejzáživnější část výletu, zvláště pro ty, kdo mají rádi vodní toky a nespoutanou přírodu. Mírná lesní cestička se mění na „divokou“ lesní pěšinu s kořeny a většími či menšími balvany. Držíme se stále proti proudu Menší Vltavice po žluté TZ, trasa se brzy odkloní od říčky a po 350 m dojdeme na asfaltku, zde se odpojíme od žlutě značené trasy, odbočíme doleva a půjdeme 150 m po této silnici, až se objeví vpravo u lesa velice pěkné odpočívadlo, kde můžeme ulevit nohám, doplnit energii a na informační ceduli se dočíst o Linecké stezce. Od odpočívadla se vydáme do kopce po neznačené pěšině a za cca 200 m dojdeme na kamenitou lesní cestu, kde se dáme doleva. Velice brzy dojdeme k odbočce na vyšlapanou lesní pěšinu, která vede vpravo do prudšího kopce (největší z celého výletu) a je značena zelenou TZ. Po 250 m se otevře krajina a před námi se objeví palouk - poutní místo Maria Rast Stern (Maria odpočívající na kameni). Na palouku stojí původní kostelík, který slouží dodnes jako obrazárna, hned vedle je novější kaplička Panny Marie odpočívající na kameni vystavěná v roce 1888. Pod kapličkou je Boží hrob na skále (kaplička s tělem Ježíše) a poslední zastavení křížové cesty, vybudované v roce 1889.
Po prohlídce tohoto tajemného a energetického místa se vydáme z kopce po křížové cestě, až nám trasu zkříží zpevněná cesta, označená zelenou TZ. Dáme se na ní doprava a zhruba po 400 m odbočíme opět vpravo na lesní pěšinu a vyšlápneme si cca 300 m kopeček k obelisku F. Nitsche. Krásné místo, které připomíná část naší historie, určitě stojí za námahu. Dr. Friedrich Nitche se významně zasadil o rozvoj Vyššího Brodu a okolí a je považován za jednu z nejvýznamnějších osobností Šumavy své doby. Podrobné informace najdete na informační tabuli umístěné u obelisku.
Vrátíme se po zelené TZ zpět tam, kde jsme opustili křížovou cestu a budeme po ní pokračovat z kopce, zanedlouho vyjdeme z lesa a otevře se nám výhled na Vyšší Brod. Za IV. zastavením se odchýlíme od křížové cesty a půjdeme mírně vlevo po vyšlapané, neznačené pěšině loukou. Asi po 500 m dojdeme až ke zpevněné cestě, přejdeme ji a pokračujeme po pěšině vpravo, držíme se této pěšinky, která se klikatí terénem a dovede nás z kopce k asfaltové silnici (ulice Česká), po níž se vydáme doleva, až dojdeme k budově vpravo u silnice, před ní odbočíme doprava k mostku přes Menší Vltavici, do cíle to máme už pouhý 1 km. Za mostkem se dáme vpravo na Opatskou stezku I, půjdeme po nenáročné lesní cestě, která se později napojí na asfaltovou silničku nad vyšebrodským klášterem, po níž jsme přicházeli z parkoviště. Rožmberskou bránou můžeme vstoupit do areálu a výlet si zpestřit návštěvou kláštera a poštovního muzea.
Délka trasy je 8 km, časová náročnost výletu 3 hodiny, fyzická náročnost střední, vhodné i pro rodiny s dětmi, nevhodné pro kočárky. Občerstvení na trase není.
V okolí můžete navštívit i další zajímavá místa: Národní památková rezervace Čertova stěna – luč (2,6 km po červené TZ), Státní hrad Rožmberk (10 km po červené TZ), Stezka v korunách stromů Lipno (12 km), Zřícenina Vítkův Hrádek (22 km).