Cesta Aloise Jiráska přes Orlické hory
Cesta Aloise Jiráska, pojmenovaná po rodáku z Hronova, má už více než 100 let. Začíná v Broumově a končí v Litomyšli. Je hlavní dálkovou hřebenovou cestou Orlických hor.
Cesta Aloise Jiráska, pojmenovaná po rodáku z Hronova, má už více než 100 let. Začíná v Broumově a končí v Litomyšli. Je hlavní dálkovou hřebenovou cestou Orlických hor.
Po začátku v Broumově vede přes Hronov, Náchod, údolí Metuje do Orlických hor k Novému Hrádku. Dále putuje přes Šerlich a Velkou Deštnou, Kunštátskou kapli, Anenský vrch, tvrz Hanička a k Zemské bráně, na Čiháku do Mladkova, přes Suchý vrch a pak až do Litomyšle. Cesta dlouhá, ale úsek Orlických hor spojuje ta nejkrásnější místa.
-
Region
Orlické hory
Cesta, která spojuje nejkrásnější partie Orlických hor, byla vyznačena roku 1921 a pojmenována na počest spisovatele Aloise Jiráska. Během první republiky vzniklo na hřebenu Orlických hor množství turistických chat, z nichž řada slouží dodnes. Ve dvacátých letech vyrostla na Šerlichu Masarykova chata, na Suchém vrchu Kramářova, dále chata u Zemské brány na Čiháku či Kašparova chata na Adamu. V zimním období se běžkaři mohou spolehnout na to, že hlavní magistrála přes hřebeny se pravidelně upravuje. Takže pokud přes letní sezonu nestihnete projet Orlické hory na horském kole nebo projít pěšky, tak vezměte v zimě běžky.
Úsek přes Orlické hory je dlouhý 35 km. Není nutné jej zvládnout celý. Díky záchytným parkovištím na Šerlichu a na Mezivrší je možné poznat hřeben i po částech. Z Olešnice v Orlických horách, kde se nachází jedinečných dřevěný mechanický betlém, je možné vystoupat na vrchol Vrchmezí 1084 m n.m. s velmi pěknou dřevěnou rozhlednou, která je na polské straně pár metrů od vrcholu. Po necelých 5 km po červené magistrále dojdete na vrch Šerlich a Masarykovu chatu, kde nikdy nezklamou borůvkové knedlíky a další místní speciality.
Z rozcestí na Šerlichu je po dalších 3,5 km na cestě nejvyšší bod - Velká Deštná 1115 m n. m. s unikátní dřevěnou rozhlednou, která zde byla obnovena v roce 2019. V turistické útulně pod vrcholem můžete zakoupit občerstvení anebo o 4 km dále Pod Homolí v Kačenčině šenku. K dalšímu záchytnému bodu na cestě nás čeká 4 km a dorazíme ke Kunštátské kapli. Kunštátská kaple byla na hřebeni v nadmořské výšce 1035 m n.m. postavena již v roce 1760. Odtud je to pák kroků na Pěticestí, kde je možné se občerstvit. Posledních 6 km na hřebenu je završeno Anenským vrchem s rozhlednou ve výšce 992 m n. m.
A nyní už jen sestup, do Neratova. Zde můžete oblažit duši v proslulém kostel sv. Nanebevzetí Panny Marie a dopřát si vynikající pivo Prorok z pivovaru Neratov. Taky nezapomeňte navštívit chráněné dílny Kopeček Neratov v blízkých Bartošovicích a zakoupit si na památku výrobky z tkalcovské, košíkářské nebo keramické dílny.
Trasa pro horské kolo/pěší: 35 km