O regionu


Vítejte v Moravské bráně

Moravská brána, malebný region rozprostírající se mezi Oderskými a Hostýnskými vrchy, je významným geografickým i historickým bodem, který po staletí spojoval Moravu se Slezskem. Tato přírodní brána na předělu povodí řek Bečvy a Odry představuje jednu z nejstarších komunikačních cest ve střední Evropě, už v pravěku tudy vedly důležité obchodní cesty spojující sever a jih Evropy, a dnes láká turisty svou rozmanitou krajinou, bohatou historií a kulturním dědictvím.

Krajina Moravské brány je charakteristická jemně zvlněnými kopci, úrodnými poli a lesy, které vytvářejí ideální podmínky pro pěší turistiku i cyklistiku. Regionem prochází několik značených stezek, které vás provedou okouzlujícími vesnicemi a městy s historickými památkami.

Centrem regionu je město Hranice s krásným historickým centrem. Náměstí vévodí kostel, kolem stojí měšťanské renesanční a barokní domy s podloubími, najdete tu zámek, synagogu i židovský hřbitov.

Region se pyšní Hranickým krasem. Nejvýznamnějšími krasovými jevy jsou zde Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast, která je světovým unikátem. Propast je přírodním klenotem tohoto regionu, je s celkovou naměřenou hloubkou 519,5 metrů nejhlubší propastí ČR a současně díky rekordní hloubce vody 450 metrů nejhlubší zatopenou propastí světa. Ovšem samotné dno jezírka zůstává dosud hádankou - geologové odhadují možnou hloubku na 700 až 1000 metrů. Území je tvořené prvohorními vápenci, jehož jedinečnost spočívá v geologickém vývoji, kdy se na tvorbě krasových jevů podílely kromě běžných srážkových vod také vývěry teplých uhličitých kyselek. řené prvohorními vápenci, jehož jedinečnost spočívá v geologickém vývoji, kdy se na tvorbě krasových jevů podílely kromě běžných srážkových vod také vývěry teplých uhličitých kyselek. Nejvýznamnějšími krasovými jevy jsou zde Zbrašovské aragonitové jeskyně a Hranická propast.

Na území Hranického krasu se nachází i Lázně Teplice nad Bečvou s unikátním přírodním léčivým zdrojem v podobě alkalické zemité kyselky.

Údolí řeky Bečvy střeží hrad Helfštýn, jeden z největších hradních komplexů u nás. Dochovaly se mohutné hradební zdi, několik věží a bran, skvostem je především renesanční hradní palác.

V severní části regionu leží malebné město Potštát se zachovalým historickým centrem a renesančním zámkem. Poblíž se nachází také romantická zřícenina hradu Puchart.

Od roku 2011 je místním výrobcům a poskytovatelům služeb udělována značka „MORAVSKÁ BRÁNA regionální produkt®“. Tato značka garantuje kvalitu a původ místních produktů, které jsou vyráběny v souladu s přírodními podmínkami a tradicemi regionu

Moravská brána nabízí návštěvníkům nejen nádherné přírodní scenérie, ale také pohled do bohaté historie a kulturního života regionu. Ať už hledáte klidné místo k odpočinku, zajímavé památky, nebo možnost ochutnat místní produkty, Moravská brána vás přivítá s otevřenou náručí a nabídne jedinečné zážitky, které zůstanou dlouho v paměti.

 

Více o Moravské bráně a jejích pokladech.

To nejlepší z regionů

vám již od roku 2005 garantují regionální značky kvality,
systém certifikace, který aktuálně zastřešuje 31 značek ve 30 regionech celé České republiky