V zátočině cesty svítí boží muka jako bílá panna. Na hrázích rybníků šumí věkovité duby. Řeka Otava rozdává lukám svou svěžest. Zvuky dud nás vedou za lidmi. Veselými i rozvážnými, plnými fortele. Země selských tradic – Prácheňsko. Krajina rovin i kopců, lesů i polí, rybníků i skal, pestrá jako osudy zdejších obyvatel. Svět na malé dlani podané k přivítání.
Vyhledejte si ten pravý poklad z regionu Prácheňsko
Historický vodní mlýn Hoslovice
Provozuje: Historický vodní mlýn Hoslovice
Kategorie: Zážitky
Knihy o Blatensku
Dodává: Ing. Jan Kurz
Kategorie: Řemeslné výrobky
Přírodní ovocné šťávy
Dodává: Miroslav Krčal
Kategorie: Potraviny a zemědělské produkty
Řezbářské výrobky a dřevěné šperky
Dodává: Jaroslav Muchl
Kategorie: Řemeslné výrobky
Paličkovaná krajka
Dodává: Mírová 913, 386 01 Strakonice
Kategorie: Řemeslné výrobky
Marmelády, džemy, rosoly a povidla od Sedláčků
Dodává: Andrea Sedláčková
Kategorie: Potraviny a zemědělské produkty
Prácheňské prase
Dodává: František Čížek
Kategorie: Přírodní produkty
Frivolitková krajka
Dodává: Eva Drančáková
Kategorie: Řemeslné výrobky
Regionální hovězí a vepřové maso
Dodává: Farmáři, z. s.
Kategorie: Přírodní produkty
Značka PRÁCHEŇSKO regionální produkt®
Výrobky a produkty pocházející z regionu Prácehňska (viz mapa) se mohou ucházet o značku PRÁCHEŇSKO regionální produkt®. Tato značka garantuje zejména místní původ výrobků a vazbu na region Prácheňska, ale také jeho kvalitu a šetrnost k životnímu prostředí.
To vše ocení nejen turisté, kteří si chtějí pořídit pravý, kvalitní a originální suvenýr z Prácheňska, ale také místní obyvatelé, kteří svým nákupem chtějí podpořit „svého“ místního výrobce.
Místním živnostníkům, zemědělcům, malým a středním firmám proto značka především přináší:
- konkurenční výhodu a zvýšení odbytu výrobků
- propagaci a reklamu pro jejich produkty
- sounáležitost s regionem a vzájemnou spolupráci
Značka také podporuje rozvoj regionu v oblasti cestovního ruchu zejména v oblasti agroturistiky a venkovské turistiky.
Propagace značky a značených výrobků probíhá jednak formou reklamních tiskovin (katalog výrobků, letáky, noviny Doma v…. apod.) a prostřednictvím médií (webové stránky, rádia, televize), jednak na společných akcích a prezentacích výrobků na veletrzích.
Značka se stylizovaným tvarem zříceniny hradu, která je zasazená v kopcovité krajině, představuje historicky významný hrad Prácheň. Nnepravidelná kontura symbolu odkazuje na ruční práci, historickou patinu a tradice místních lidí.
Označení výrobků a služeb
Certifikované výrobky mohou být značeny čtyřmi způsoby:
- Visačkou nebo samolepkou s logem značky, které lze objednat u regionálního koordinátora za režijní cenu.
Samolepky jsou čtvercové s délkou strany 2, 3 nebo 5 cm, visačky mají velikost 5x5 cm nebo 5x7 cm. - Začleněním loga značky do etikety výrobku, na jeho obal, případně na samotný výrobek (podle Grafického manuálu značky, který obdrží výrobce spolu s certifikátem).
- Razítkem vytvořeným podle Grafického manuálu značky, které se otiskne na obal nebo další součásti certifikovaného výrobku.
- V případech, kdy nelze značit každý výrobek zvlášť (např. pečivo), bude s výrobcem individuálně domluven jiný způsob značení, např. umístění loga značky na regál, box apod., ve kterém se výrobky prodávají.
Řádné označení každého výrobku, který získal certifikát, je pro výrobce povinností. Proto nás prosím neváhejte kontaktovat, jestliže se setkáte s výrobky označenými nekvalitně nebo nedbale.
Chci značku PRÁCHEŇSKO regionální produkt®
Značku udělují partnerské MAS třem typům výrobků a produktů:
- Potraviny a zemědělské produkty – např. mléčné výrobky, maso, ryby, pečivo, obiloviny, ovoce a zelenina, víno, pivo, nápoje (šťávy a mošty), včelí produkty apod.
- Řemeslné výrobky a umělecká díla – např. výrobky ze dřeva, skla, proutí nebo papíru, slaměné ozdoby, vlněné výrobky, šperky, keramika, nábytek, upomínkové předměty, pohlednice apod.
- Přírodní produkty – např. lesní plody, léčivé byliny, čaje, extrakty rostlin pro kosmetické účely, kompost, minerální voda apod.
V případě, že jste sám výrobce, který vyrábí takovéto výrobky, nebo někoho takového znáte, přesvědčte se, zda splňujete certifikační kritéria nutná pro získání značky.
Pokud ano, pak stačí už jen vyplnit jednoduchou projektovou žádost o značku (viz formulář žádosti) a zaslat na adresu:
Místní akční skupina LAG STRAKONICKO, o.s.
Palackého náměstí 1090, 386 01 Strakonice
telefon: 383 387 331
e-mail: lag.strakonicko@seznam.cz
prachensko.st@seznam.cz - Regionální značka Prácheňsko
K žádosti je nutné přiložit také vzorek výrobku. Pokud ho nechcete nebo nemůžete zaslat vzorek výrobku společně se žádostí, kontaktujte paní Ing. Ivetu Švelchovou, tel. 601 335 540, mail: prachensko.st@seznam.cz, se kterou se zcela jistě domluvíte na jiném způsobu předání výrobku.
Vaši žádost posoudí na svém zasedání certifikační komise složené ze zástupců veřejného sektoru a podnikatelů. Certifikační komise se schází zpravidla dvakrát do roka a termín nejbližšího zasedání je avizován na stránkách v sekci aktuality a také na dalších regionálních serverech a v místních periodikách.
Po schválení žádosti Vám bude udělen certifikát opravňující Vás k užívání značky a to na dobu 2 let (poté musíte žádost znovu podat).
Poplatky
S přijímáním žádostí, vydáním certifikátu jsou spojeny následující finanční poplatky:
Registrační poplatek
Za udělení značky zaplatí výrobce registrační poplatek ve výši 1 500,- Kč. Poplatek je určen na částečné pokrytí nákladů spojených s vyřizováním a posuzováním žádosti a s udělením značky.
Pokud je výrobce již držitelem certifikátu a žádá o nový certifikát (pro jiný svůj výrobek nebo před uplynutím platnosti certifikátu), poplatek se snižuje na 500,- Kč.
Poplatek je hrazen při předání certifikátu a je příjmem koordinátora.
Poplatek za užívání značky
Pro částečné pokrytí nákladů na propagaci a prezentaci značky hradí její uživatelé roční poplatek za užívání značky v následující výši:
- drobní živnostníci (OSVČ): 500,- Kč
- firmy s méně než 10 zaměstnanci nebo neziskové organizace: 1 000,- Kč
- firmy s 10 a více zaměstnanci: 2 000,- Kč
Poplatek je hrazen (hotově nebo převodem na účet příslušné MAS) vždy v plné výši k datu 31. března, bez ohledu na datum vystavení certifikátu. Pro stanovení výše poplatku je rozhodující počet zaměstnanců k tomuto datu.
Poplatek je příjmem koordinátora.